Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Rehberlik ve psikolojik danışma genellikle birbirinin yerine kullanılan iki terimdir, ancak ikisi çok farklıdır. Profesyonel bir danışman, duygusal sorunlarınızla başa çıkmanıza yardımcı olmak için psikoloji konusunda eğitilmiş bir kişidir. Diğer yandan rehberlik, doktorunuzu tedavi için ziyaret ettiğinizde bir uzmandan öğrendiklerinizi ifade eder.

Terapi genellikle bir veya daha fazla seans içerir, bazı terapi bir hafta kadar sürer. Her terapi seansı, belirli bir sorun, ağrı, hastalık, travma veya başka herhangi bir sorun gibi belirli bir konuya odaklanacaktır. Terapist ayrıca önerilerde bulunacak ve önerilerde bulunacaktır.

İki Farklı Büyük Etken

Terapi genellikle danışanın semptomlarının her birinin ayrı ayrı tartışıldığı danışmanlık seanslarını içerir ve daha sonra terapist, bireyin kişiliği ve yaşam durumu için hangi çözümün en iyi olduğuna karar verecektir. Tüm bunlar birkaç hafta içinde gerçekleşir. Danışman bu konuları tartışacak ve müşterinin karşılaştığı sorunlara nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda fikir verecektir. Amaç, her müşteri için tavsiye, öneri ve rehberlik sağlamaktır.

Danışmanlık genellikle bir seferde bir konuya ve bir müşteriye odaklanır, ancak daha büyük gruplar için danışmanlık genellikle birden fazla müşteriye odaklanmak için birlikte çalışan eğitimli danışmanlardan oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Bireysel olarak on müşteriden oluşan bir grup üzerinde veya 100 kişilik büyük bir grup üzerinde çalışıyor olabilirler.

Profesyonel bir danışman genellikle bir tür eğitim geçmişine sahiptir. Bu, danışmanlık veya ilgili alanlarda lisans veya yüksek lisans derecelerinin tamamlanmasını içerir. Başarılı bir profesyonel de hukuk diplomasına sahip olabilir ve hatta psikoloji alanına girmeden önce özel pratikte çalışma deneyimi yaşayabilir.

Psikolojik danışma, danışman ve danışan arasında çok fazla empati ve duygusal bağlantı içerir. Örneğin, terapistinizi tavsiye için çağırdığınızda, kendisinin benzer bir sorun yaşamış olması ve sizi sadece profesyonel bir danışmandan daha iyi anlamalarıdır.

Psikolojik danışma genellikle danışman ve danışanın terapi seansları için bir odayı paylaştığı profesyonel bir ortamda yapılır. Bu bir grup ortamıysa, aynı sorunu paylaştıkları ve rehberlik ve duygusal desteğe ihtiyaç duydukları için birlikte daha fazla zaman harcayabilirler.

Alanınızdaki bir uzmandan kaliteli yardım alabilmeniz için terapi seanslarınız için kalifiye bir uzman bulmanız önemlidir. Güvenilir ve sizi dinleyecek, hayatınızı ve problemlerinizi öğrenecek birini istiyorsunuz. Ayrıca, sorunlarınıza etkili çözümler sunabilecek birini de istersiniz, böylece güvenilir rehberlik ve psikolojik danışmanlık aldığınızı bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir