Yeni Teknolojilerin Plastik Cerrahiye Etkisi

Yeni Teknolojilerin Plastik Cerrahiye Etkisi

Bölgesel anatomik odak olmadığı göz önüne alındığında, plastik cerrahi her zaman teknik ve teknoloji odaklı bir cerrahi disiplin olmuştur. Son 25 yılda, rekonstrüktif cerrahiyi dönüştüren bir dizi yeni ve daha güvenilir fleplere yol açan artan anatomi anlayışıyla, teknikte dikkate değer bir evrim yaşandı, göğüs büyütme ve küçültme dikkate değer bir örnek. Mikrocerrahinin gelişimi ve olgunlaşması, anatomik ilkelerin tam anlamıyla meyvelerini vermesine yol açmıştır. Deriye, fasyaya, kaslara ve kemiğe kan akışının daha iyi anlaşılmasıyla, birçok geleneksel rekonstrüktif prosedür (göğüs büyütme, yüz germe, karın germe ameliyatı vb.), çeşitli doku kanatlarının yeni ve ustaca kullanımı ile sürekli olarak yerini almaktadır. Teknolojideki ilerlemeler, uzmanlığın başka bir dönüşümünü, özellikle doku mühendisliğindeki son gelişmeler, gen terapisi potansiyeli, yeni alloplastik malzemeler ve bilgisayar destekli görüntüleme teknolojisini gerçekleştirecek.
Plastik cerrahi prosedürleri aslında MÖ 800 yılına kadar uzanıyor. Eski uygarlıklar, vücudun diğer kısımları için greft olarak hala kola veya bacağa bağlı olan deriyi kullanıyorlardı. Cildi vücuda bağlı bırakmadan nasıl canlı tutacaklarını bilmiyorlardı, bu yüzden alıcı, cildi başka bir vücut parçasına kaynaşırken günlerini rahatsız bir pozisyonda geçirirdi. Birkaç hafta sonra, cilt orijinal bölgesinden ayrılır ve düzgün bir şekilde iyileşmesi birkaç hafta daha sürer.
Estetik cerrahinin bu versiyonunun hiçbir zaman güzel bir sonucu olmadı ve neredeyse her zaman tıbbi amaçlar içindi. 1800’lerin sonlarına kadar göğüs büyütme, burun estetiği, yüz gerdirme, karın gerdirme ameliyatı ve diğer plastik cerrahi prosedürleri popüler hale gelmedi. Bu süre zarfında, prosedürler en iyi ihtimalle ilkeldi. İyileştirmeler olumlu bir sonuçla yapılabilirdi, ancak neredeyse her zaman çirkin bir yara izi ve sonuçta ortaya çıkan komplikasyonlar vardı.
Teknoloji gelişmeye devam ediyor – bugün, çok az olumsuz yan etki ile inanılmaz sonuçlar elde etmeyi mümkün kılan makinelerimiz ve otomasyonumuz var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir